ESL Combat Arms

Cytrynówka 40%

Wszystko co nie jest związane z komputerami.

Cytrynówka 40%

Postprzez CAT » 2 cze 2012, o 23:18

Swojego czasu poczytałem trochę różnych for, artykułów itp jak zrobić porządną cytrynówkę, zebrałem to co najlepsze chyba z każdego z nich i wziąłem się do dzieła, teraz robię ją według poniższego przepisu dość regularnie, dodam że nie potrzeba żadnych specjalnych urządzeń, czy umiejętności oto czego nam trzeba:
- 0,5l spirytusu 95%
- 0,55l wody
- pół kilo cytryn
- szklanka cukru lub szklanka miodu lub pół na pół

Zaczynamy, najpierw umyć cytryny, następnie polać je wrzątkiem i obrać je z samej żółtej skórki (trzeba uważać by nie kroić tej białej co jest pomiędzy miąższem, a skórką, najlepiej użyć ostrej obieraczki do ziemniaków) te skórki wrzucacie do szklanej butelki (dowolna, ja użyłem po Kubusiu, umyta oczywiście) i zalałem 0,5 litra spirytusu, odstawiamy na dobę w jakieś ciemne miejsce np. do szafki. Teraz cytryny wyciskamy (niestety nie miałem wyciskarki ani nic podobnego więc ściskałem je rękoma nad garnkiem) z 5 cytryn (0,5kg) wyszło mi około 150 ml soku łącznie z resztami miąższu, bez pestek więc można trzymać w szklance, owy sok dajemy do lodówki, a wyciśnięte cytryny można wyrzucić, powinniśmy jeszcze umyć i przegotować, powtarzam "ugotować" jakąś ścierkę by była czysta lub kupić gazę z apteki na dzisiaj koniec, po upływie mniej więcej doby zabieramy się za resztę, do garnka wlewamy wodę najlepiej jak najczystszą (użyłem przegotowanej kranówy, ale można użyć też mineralnej i tu nie jestem pewien ale chyba najlepiej nisko-zmineralizowanej i też przegotować żeby oddzielić "kamień" z minerałów) gorącą prosto z gotowania wodę mieszamy z sokiem oraz ze szklanką cukru (można użyć miodu itp. czytałem że niektórzy używają miodu lipowego i cukru trzcinowego po połowie), idziemy z garnkiem nad palnik i grzejemy żeby mieszanina "prawie się gotowała" i tak przez około 5 minut mieszając, żeby cukier się pełni rozpuścił po czym, czekamy aż ostygnie mniej więcej do 40-50 stopni i zalewamy spirytusem (powinien mieć klarowny żółty kolor) dobrze przez lejek z wyłożoną ścierką aby przefiltrować oraz oddzielić skórki, wymieszaną całość można jeszcze na ciepło przelewać do butelek (ja użyłem półlitrową po wódce i 0,75 po winie, obie były pełne), również przez lejek ze ścierką aby zatrzymać miąższ oraz jeszcze lepiej przefiltrować, trzeba być cierpliwym bo po chwili mikro-szczeliny w ścierce mogą się zapchać miąższem i przez to nasz trunek może lać się bardzo powoli... trochę wytrwałości się przyda... poczekałem aż zabutelkowane dzieło ostygło do temperatury pokojowej i wsadziłem do zamrażarki, dobrze poczekać jakichś czas (u mnie doba, więcej nie wytrzymałem) aby się "przeżarło".

Cytrynówka wyszła mi taka dobra że, nie trzeba-było jej popijać, jak ktoś by to zrobił (nawet kobieta) uznał bym to chyba za zniewagę :P smakowała jakby miała ze 20% a nie 40% (jak wynika z obliczeń) najlepsze było to że po wypiciu około połówki na głowę następnego dnia nie czułem jakbym coś pił (gdy podczas zwykłej wódy miałem delikatnego kaca).
Oczywiście jak ktoś lubi bardziej mocarną może dać 0,4l wody, była także dość słodka (nawet gęstawa) więc jak ktoś nie przepada to może dać mniej cukru.
Zwykle używam Spirytusu Polmosu z Lublina, nie wiem jak by było z "ruskiego" czy od "Kazika z pod Czwórki", tylko wówczas dla pewności zalecam taki Spirytus przegotować około 10 minut w 75 stopniach (aby ewentualny alkohol metylowy wyparował)

Można też robić inną ilość np. z litra spirytusu, ważne by proporcje zachować, wódka powinna mieć kolor soku z cytryny czyli silnie mętny białawo-żółty kolor, jak będzie trochę leżeć może wydzielać się osad z cytryny, to naturalne, tak samo jak w sokach warto przed wypiciem potrząsnąć, lub walnąć z łokcia w denko aby wymieszać :)

smacznego
Administrator

CAT
Administrator
Administrator

Klan: szukam
Nick w Grze: SPEC_KILLER
Level w Grze: LTC 2

Reklama

Re: Cytrynówka 40%

Postprzez l0v33r » 6 cze 2012, o 11:50

U nas na akademikach, ,,modny'' jest tzn: spirol mentolowy. Jak sama nazwa wskazuje jest robiony na cukierkach mentolowych xd dla mnie bomba, zapraszam studentów do koszalina ^^

a co do Twojego przepisu, wydrukowalem go sobie ;P Napewno sie przyda! ^^
l0v33r <3333
l0v33r
Zbanowany
Zbanowany

Klan: SnD.exe
Nick w Grze: .
Level w Grze: LTC 3

Postprzez arek11233 » 7 cze 2012, o 09:19

Dzięki :D przyda się na pewno :D
arek11233
Początkujący
Początkujący

Postprzez CAT » 5 gru 2012, o 21:22

Zrobiłem ją dziś po raz kolejny... :D, jednak tym razem w celu marketingowo-spożywczym, zatem użyłem Spirytusu z "nieznanego pochodzenia" za 25 zł za litr (wiecie o co mi chodzi :D prócz tego dodałem nieco mniej cukru bo półtorej szklanki na litr spirytusu (350 ml, na pół litra około 175 ml) - reszta bez zmian, jednak jako człek inteligentny, nie oglądający telewizji, ale świadomy wiadomości z Czech i ich alkoholu... wziąłem to pod uwagę więc i przed rozpoczęciem dzieła musiałem upewnić się iż mam prawidłowy (etylowy) alkohol, jest jeden łatwy i tani do sprawdzenia sposób, mianowicie podgrzewanie tego alkoholu (albo próbki choć), gdyż jak zapewne mało komu wiadomo, chemia się przydaje (miałem piątkę ), otóż temperatura wrzenia metylu to 64,6°C, natomiast etylu (dobry alkohol) 78,3°C i wraz z takim termometrem: http://czujnik.com.pl/tp-3001-termometr ... p-425.html, podgrzewałem próbkę (aby nie stracić %procent%) na zwykłym palniku aż do uzyskania 75°C - alkohol był stabilny zatem nie zawierał szkodliwego metylu :D resztę zrobiłem niemal bez zmian jak w pierwszym poście.

Dodam że od czasu pierwszego postu kupiłem wszystkie potrzebne sprzęty i mam w pełni profesjonalne laboratorium do tego typu czynów: wyciskarka do cytrusów z praktikera za 5 zł, zamiast ścierki czy gazy kupiłem zwykłe sitko do herbaty, dodatkowo lejek, profesjonalną miarkę, obieraczkę ceramiczną do warzyw (używam tylko do cytryn, gdyż warzywa gotuje w skórce w parowarze, nawet ziemniaki, a obieram na gorąco bo łatwiej) + czajnik z filtrem węglowym :)

Ogólnie wódeczka była wyśmienita zaraz po ostygnięciu i ochłodzeniu, dlatego jeśli chcecie nieco zaoszczędzić lub nawet zarobić - polecam mój przepis, w między czasie zrobiłem także Porterówkę, grejfrutówkę i czekoladówkę, zamierzam zrobić także iceówkę i inne smaki, wkrórce przedstawię przepisy, jak kto chce wypróbować to zapraszam osoby z okolic Rzeszowa na degustację, (priv)
Administrator

CAT
Administrator
Administrator

Klan: szukam
Nick w Grze: SPEC_KILLER
Level w Grze: LTC 2

Postprzez Zolo » 5 gru 2012, o 21:32

Cytrynówki są świetne :mrgreen:

Ja sam robiłem tylko Wódkę z cukierkami, potoczne "kukułki" polecam spróbować ^^

A co do spirytusu polecam ten robiony w moim mieście, Destylarnia Sobieski , wiecie ta co Brus reklamował :mrgreen:
Zolo
VIP
VIP

Klan: World Famous
Nick w Grze: Ni mam kónta
Level w Grze: GOA

Postprzez Marcin_x3 » 5 gru 2012, o 21:42

Me gusta Cytrynufki <3

robione na chacie wiele razy <3
btw. jaki smak ma czekoladówka? : >
Electronic Music Prisoner o/

wujek_red napisał(a):..... cieszcie sie mlodoscia... macie ja raz w zyciu :)

https://soundcloud.com/cr2records/qulinez-pegasus
Marcin_x3
Geniusz
Geniusz

Nick w Grze: Marcin_x3
Level w Grze: SFC 1

Postprzez karmelek19 » 26 lut 2015, o 18:05

To ładnie ja pijam ta ze sklepów .Nie mam dojscia do super citrony.Raz piłem u mkumpla taką robiona na sprycie.Ale kosa jak diabli.ponad 50%.
karmelek19
Żółtodziób
Żółtodziób

Postprzez wyrwanyzkontekstu » 4 mar 2015, o 19:24

taką na spirytusie polecam doprawić miodem. trzeba odczekać żeby się rozpuścił ale niweluje całą "ostrość"
wyrwanyzkontekstu
Żółtodziób
Żółtodziób

Nick w Grze: nie mam konta

Postprzez doniagg » 2 kwi 2015, o 15:14

swietny przepis napewno skorzystam z niego
doniagg
Żółtodziób
Żółtodziób

Klan: weni
Nick w Grze: nio