ESL Combat Arms

Krótka ballada o biadoleniu, czyli oczekiwanie na transfer..

Jak nie wiesz gdzie pisać, to pisz tu

Krótka ballada o biadoleniu, czyli oczekiwanie na transfer..

Postprzez Bryku » 13 lis 2017, o 20:09

Do transferu Combat Arms do Valofe zostało zaledwie 9 dni, jest to więc najwyższy czas na zrobienie małego "rachunku sumienia" i zmierzenia się z pytaniem - czego tak naprawdę możemy oczekiwać od nowego dewelopera gry?

"Dlaczego Nexon nie zawalczył?"
20 września - to właśnie tego dnia dowiedzieliśmy się, że Nexon żegna się z Combatem, oddając go w ręce Valofe - firmy, o której zapewne niewielu z nas słyszało. Reakcje na tą wiadomość zapewne były różne - jedni czuli żal, smutek, przygnębienie, inni mogli po prostu powiedzieć "wiedziałem, że tak to się skończy!". Po niemal dziewięciu latach istnienia gry przeszliśmy przez wiele zmian - trzykrotna przebudowa interfejsu, przebalansowanie specjalistów, udostępnienie broni specowskich dla wszystkich postaci, aby dwa tygodnie później usunąć je całkowicie ze sklepu; Reboot, który otworzył spory arsenał broni dla graczy korzystających wyłącznie z GP, gdyż w końcu uzyskali dostęp do broni możliwych do zakupu wyłącznie za NX; a w końcu Reloaded, który całkowicie zmienił oblicze gry. Każdorazowa zmiana była dosyć trudna dla graczy, gdyż było to zawsze coś nowego, z czym trzeba było się zmierzyć. Niejednokrotnie wielkie zmiany szły w parze z wieloma błędami, które były usuwane z biegiem czasu. Jednak zawsze dało się do nowości przyzwyczaić. Reloaded okazał się jednak klęską - ogromna zmiana, która nie została w pełni zaplanowana i zorganizowana. Gra posiada obecnie wiele mankamentów, przez które sporo graczy opuściło grę. Dlaczego jednak Nexon nie postanowił po raz kolejny zawalczyć o CA, tylko sprzedał grę innej firmie? Można by powiedzieć, że "jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze". Można też po prostu stwierdzić, że Nexonowi zabrakło po prostu już pomysłu na tę grę i nie chcieli bawić się w kolejne eksperymentowanie. Oficjalnej informacji jednak nie otrzymaliśmy.

Obawy wcale nie muszą być słuszne - choć mogą takie być...
Tak jak było to już wspomniane wcześniej, o firmie Valofe nie było nigdzie głośno. Wiele osób czytając ogłoszenie o transferze zapewne zastanawiało się "cóż to za firma? Nie słyszałem o niej". Przeglądając internet, można spotkać się z wieloma informacjami i opiniami na temat Valofe. Pewnym jest fakt, że gra Antlantica również została przetransferowana z Nexona do właśnie tej firmy. Na razie nie ma nigdzie informacji o jej planowanym zawieszeniu, więc chyba możemy być dobrej myśli... :) Wiele osób zarzuca tej firmie politykę Pay 2 Win. Jest to zmora, z którą gracze przez wiele lat walczyli pod rządami Nexona. Czy grozi nam powrót wielu broni OP, które będą dostępne tylko za wirtualną walutę? Pewne jest tylko jedno - nie będzie już więcej NX-ów. Valofe posiada swoją indywidualną walutę o nazwie GCoins. Jest ona jednak inaczej wyceniana, niż NX'y, więc wszystkie przedmioty będą musiały przejść przewalutowanie. Jednak jak to będzie wyglądać, dowiemy się dopiero 22 listopada.

Czy powrót do starego CA jest słuszny?
Na forum Nexona zawrzało. Oprócz wielu sugestii graczy, co nowego można wprowadzić do gry, pojawiło się również wiele postów, wnioskujących o przywrócenie wersji gry sprzed Reloaded. Opinie te dzielą graczy na dwa obozy - tych, którzy za wszelką cenę chcą stare CA oraz tych, którzy chcą zawalczyć o nową wersję. Którą ścieżką podąży Valofe? Mówi się, że "nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki". Nie wiadomo jednak jaka jest wizja nowego dewelopera. Trzeba jednak zgodzić się na jedno - każda ze stron ma swoje racje. Skoro mieliśmy już ustabilizowaną wersję gry, która odpowiadała wielu graczom, dlaczego do niej nie wrócić? Z drugiej strony, dlaczego nie poprawić paru niedociągnięć nowej wersji i nie iść z duchem czasu?

Do transferu coraz bliżej, a nadal nie mamy informacji o planowanych działaniach
22 listopada zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, rośnie niepokój o dalsze losy CA. Valofe w dalszym ciągu nie opublikował jednak żadnych informacji o tym, jak zamierza zacząć sprawować rządy nad nową dla siebie grą. Możemy jedynie spekulować z ankiet, o których wypełnienie zostaliśmy poproszeni na oficjalnym profilu gry na facebooku. Pytania dotyczyły m.in. broni z kategorii OP, specowskich zabawek oraz elitarnego moderatora. Wszystkie te kwestie są niewątpliwie bardzo dyskusyjne i wymagają dużej uwagi, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego do zamierzonego. Wciąż są to jednak tylko domysły, a nie oficjalne informacje. Na te albo będziemy musieli poczekać, albo po prostu dowiemy się wszystkiego dopiero po transferze.

#MakeCAGreatAgain
Tym hashtagiem byliśmy bombardowani ze strony Nexona na forum od dłuższego czasu. Jak jednak można zauważyć, efekt finalny nie do końca pokrył się z wielkimi planami. Ten punkt jednak pozostawię otwarty na dyskusje i zadam proste pytanie: jakie zmiany w grze uznalibyście za istotne? Czekam na odpowiedzi w komentarzach :)
Zapraszam do znajomych:
Combat Arms: Bryku_PL
Steam: Bryku_PL
Origin: Bryczek006
Obrazek
Bryku
VIP
VIP

Nick w Grze: Bryku_PL
Level w Grze: GEN

Reklama

Re: Krótka ballada o biadoleniu, czyli oczekiwanie na transf

Postprzez MultixPL » 13 lis 2017, o 20:54

Zgadzam sie z Tobą Bryku praktycznie we wszystkim, według mnie zmiana do poprzedniego hud'u ( albo nawet i wczesniejszego) byłaby dobrą zmianą, bo to co jest teraz jest nieprzejrzyste.. potrzeba nam e-moda, ze specami to sie wstrzymam, wisza mi oni :D rankedy są jakieś mdłe.. moga byc, ale i tak ich nie gram, bo.. nie lubie snd ;p fajnie by było, jakby były rankedy 1vs1 np :D przydałoby sie przywrócić chat, jakies lobby , /w i najwazniejsze.. zmiana eq w trakcie bycia w pokoju, no jakim trzeba byc poyebem, zeby trzeba bylo wyjsc z gry, by zmienic eq -.- bugi sie nigdy nie zmienia, wiec o nich nie pisze nawet, a propo cheaterów spotkałem jednego przez ten czas, wiec jest dobrze. CA powinno mieć większy rozgłos, jakis e-sport jak za dawnych lat by sie przydał, ciekawe eventy.. Zastanawia mnie jedno, czemu oni to zmienili ( hud, ogolnie lobby itp ) jak kazdy z graczy grający w becie pisał, ze to jest okropne ^^ suxon wie najlepiej :D :D i sie wycwanił teraz, cała nadzieja w Valofe, podsumuwujac : przejrzysty hud, lobby, chat, rankedy 1vs1, zmiana eq bez potrzeby wychodzenia i moze jakas reklama? zobaczymy jak to bedzie, #MAKECAGREATFINALLY
MultixPL
VIP
VIP

Nick w Grze: __Sc0rPioN
Level w Grze: LTG

Postprzez wujek_red » 14 lis 2017, o 00:17

nie ma sensu roztrzasanie co bylo i co moze byc. bedzie co bedzie, dowiemy sie jak stanie sie faktem. jedno co mozna bylo, i dobrze, to powiedziec nowemu wlascicielowi czego oczekujemy. mnie osobiscie brak dwoch rzeczy- wywalania oszustow i bardzo ostrej polityki w tym temacie. cala reszta jest do przelkniecia. gralem przeciw graczom z mocno wywalonymi w kosmos bronmi i robilem swoje mimo juz prawie 39 wiosen. przezylem wszystkie zmiany, przezyje i nowego wlasciciela ;) jedyne czego nie przezyje to oszustow. tym powinno lamac konczyny, wyrywac i wsadzac w mrowiska ich kadlubki. jak bedzie dowiemy sie niebawem. czy uda sie im ja odratowac, czy wyciagna max kasy i pacjent umrze... milo bylo grac w jej bete, pogram i w koncowce ;)
wujek_red
VIP
VIP

Nick w Grze: wujek_red - exkonto
Level w Grze: LTC 3

Postprzez Seager » 22 lis 2017, o 22:37

22 listopada i mamy od razu ciekawe posunięcie - ankieta dot. reloaded na samym starcie. Jako cel podane jest 100'000 głosów, czyżby w razie osiągnięcia tej liczby gra miałaby wrócić do stanu sprzed reloaded? Ja osobiście zagłosowałem za tym. :)
Obrazek
Permanent: L96A1 Arctic Wolf, G36E Valkyrie + kilka innych zabawek.
Seager
VIP
VIP

Nick w Grze: _V-PoweR-
Level w Grze: LTC 2

Postprzez Azyl » 4 gru 2017, o 21:46

Też zagłosowałem, aczkolwiek marne szanse na to 100k do 15 grudnia...
Azyl
Plotkarz
Plotkarz

Klan: - Reqii System -
Nick w Grze: Azyl1
Level w Grze: COL 3

Powrót do Ogólnie o CombatArms